Matura #człowiek #personality

You are currently viewing Matura #człowiek #personality

Powtórki do matury z angielskiego czas zacząć!

W tym wpisie dowiedz się...
Jak ogarnąć tematyczne powtórki do matury?
Jak tworzyć MAPY MYŚLI?
Gdzie znaleźć gotowe FISZKI ze słownictwem?
Jak rozwijać wypowiedź na maturze pisemnej i ustnej z angielskiego?

Weź do ręki dowolne repetytorium maturalne. Pierwszym działem tematycznym, z którym przyjdzie Ci się zmierzyć #człowiek.

Ileż można o tym człowieku mówić! A można, można… 😊

Słownictwo związane z opisywaniem cech charakteru, emocji, odczuć, wyglądu, reakcji i zachowań może znaleźć się w KAŻDYM zadaniu maturalnym arkusza podstawowego, rozszerzonego czy matury ustnej.

Oczywiście zachęcam, żeby (póki zostało jeszcze sporo czasu) cierpliwie wkuwać, powtarzać całą listę słówek, produkować własne fiszki lub korzystać z moich FISZEK,Fiszki do nauki języka angielskiego

ale warto spróbować już od pierwszego rozdziału tworzyć własne MAPY MYŚLI (osobna kartka A4 do każdego działu).

W przypadku działu #człowiek, jedną z kategorii powinna być właśnie #personality (osobowość, charakter).

tworzenie mapy myśli angielski sieucze.pl

MAPA MYŚLI Które z cech charakteru wybrać? Jak się ich uczyć?

Do najbardziej typowych poleceń maturalnych należą opisy przyjaciela, dobrego współlokatora, złego lub dobrego nauczyciela, idealnego szefa, nowo-poznanej osoby.

Przygotowanie i opracowanie kilku pozytywnych i kilku negatywnych pozwoli Ci stworzyć większość wypowiedzi egzaminacyjnych (pisemnych i ustnych).

Jak się za to zabrać?

  1. WYBIERZ: w kategorii #personality w swojej MAPIE MYŚLi wypisz:

Level EASY: wybierz 3 pozytywne i 3 negatywne cechy charakteru lub

Level BALANCED: wybierz 5 pozytywnych i 5 negatywnych cech charakteru lub

Level HARD: wybierz z podręcznika, gotowej listy, fiszek wszystkie te cechy, których nie potrafisz przetłumaczyć z języka polskiego na angielski w ciągu 3 sekund

  2. SPERSONALIZUJ: przyjrzyj się każdej zapisanej cesze i zapisz przy niej ołówkiem imię osoby, którą znasz, i która (Twoim zdaniem) tę cechę posiada. Łatwiej będzie Ci zapamiętać ich znaczenie i kontekst.

  3. ODNIEŚ SIĘ i ROZWIŃ: każdą z wypisanych cech charakteru UZASADNIJ tzn. znajdź typowy przykład zachowania z nią związany. Powiedz całe zdanie na głos lub zapisz na osobnej kartce (a później przeczytaj na głos).Jeśli cechy charakteru są do siebie podobne lub uzupełniają się – łącz je w pary.

  4. TWÓRZ MAPY i POWTARZAJ. Mapy twórz do każdego działu, w trakcie przeglądania słownictwa, czy rozwiązywania ćwiczeń z repetytorium. W kwietniu i maju – nie będziesz musiał tworzyć żadnych dodatkowych list powtórkowych, ani przeglądać całego repetytorium.

Jak rozwijać wypowiedź?

easygoing: Janek always seems to be relaxed. I perceive him as an easygoing person as I’ve never seen him upset or worried about anything.

sociable: Julia is definitely a sociable type. She loves meeting new people and she hangs out with her friends every weekend.

reserved: When I first met him, Tom was rather reserved and didn’t talk much. I found it difficult to understand his feelings.

ambitious and hard-working: Weronika dreams of being an architect. I think she is ambitious and hard-working because she puts in a lot of effort to be successful and achieve her goal.

Jak oceniana jest Twoja wypowiedź?

Aby za swoją wypowiedź (pisemną lub ustną) otrzymać max. liczbę punktów należy każdy aspekt (kropkę) polecenia wspomnieć i rozwinąć.

Oznacza to 2 dłuższe odniesienia lub 3 krótsze (w praktyce = cecha + uzasadnienie jej przykładem).

Jak ja powtarzam?

Sama uczę się kilku języków. Co ułatwia mi zapamiętywanie?

Uwielbiam tworzyć własne listy słownictwa i oznaczać wyrazy różnymi kolorami. Z najważniejszych wyrażeń tworzę tematyczne MAPY MYŚLI, bo jedno spojrzenie na przestrzenny obraz przyspiesza tworzenie się skojarzeń. 

Powtarzam na głos – pojedyncze wyrazy, całe zwroty, najlepiej całe zdania. Mówienie jest dla mnie najważniejszym aspektem nauki języka obcego, więc poświęcam najwięcej czasu na ćwiczenie wymowy, zapamiętywanie przez powtarzanie całych fraz. O najlepszych materiałach do słuchania i powtarzania na głos obiecuję osobny wpis.

Do powtórek używam też FISZEK (papierowych i online), bo pozwalają w każdym miejscu i szybko powtarzać zwłaszcza te wyrażenia, które zapamiętać jest najtrudniej.

W linku do FISZEK umieszczam swój własny wybór cech charakteru, przydatny do opisu cech dobrego lub złego przyjaciela

Fiszki do nauki języka angielskiego

Plik PDF z fiszkami do druku:

sieucze.pl angielski Poznań

ENJOY REVISING!

KAHOOT!

Dla tych którzy dotrwali do końca…

Kahoot – czyli quiz online. Kliknij w link poniżej lub zdjęcie obok.

Quiz maturalny angielski Poznań sieucze.pl

Link aktywny do 19.05.2022

  • Post category:matura